Według statystyk co 20 minut dochodzi do wypadku na polskich drogach, a każdego dnia życie traci średnio 5 osób. Choć liczby te od lat budzą niepokój, działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa przynoszą efekty. Z roku na rok Polska zmniejsza dystans do najbardziej bezpiecznych krajów Europy, co jest zasługą wspólnego wysiłku wielu organizacji, firm i instytucji.
Właśnie te wysiłki docenia
Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, które od 2010 roku organizuje
Konkurs Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Założeniem jest uhonorowanie i promowanie inicjatyw, które zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym aktywnie przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, a tym samym do zmniejszenia liczby zabitych i rannych na polskich drogach.
Tegoroczna, 14. edycja przyniosła nominacje w pięciu kategoriach: Osoba, Projekt Medialny, Firma, Organizacja Pozarządowa oraz Instytucja Publiczna.
ZDG TOR doceniony za wkład w bezpieczeństwo ruchu drogowego
W kategorii
Firma Roku nominowano trzy firmy:
Zespół Doradców Gospodarczych TOR, ŠKODA oraz Autostrada Wielkopolska S.A. Dla Zespołu Doradców Gospodarczych TOR nominacja jest wyrazem uznania dla pracy zespołu, który łączy wiedzę ekspercką z praktycznymi rozwiązaniami, wspierając samorządy, firmy i instytucje w podejmowaniu skutecznych działań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. W portfolio ZDG TOR znajdują się między innymi:
Gala i rozstrzygnięcie konkursu
Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 25 listopada 2024 roku w Warszawie. Kapituła, w skład której wchodzą: Konrad Romik (Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego), Marcin Ślęzak (Instytut Transportu Samochodowego), Jerzy Zaborowski (Polski Czerwony Krzyż), Romuald Chałas (Automobilklub Polski), Katarzyna Oleksowicz (Fundacja InterCars, Zarząd PBD), Jarosław Józefowicz (Fundacja Kierowca Bezpieczny), Dorota Olszewska (PBD), Leszek Wieciech (PBD), Andrzej Grzegorczyk (PBD), Jacek Wojciechowicz (PBD), wybrała laureatów spośród wybitnych kandydatów w każdej kategorii.
Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zostali: w kategorii Osoba Roku – dr Ewa Odachowska, w kategorii Instytucja Publiczna roku nagrodzony został Urząd Miasta w Legionowie, natomiast Organizacją Pozarządową roku została Fundacja bezpieczni.eu. Tytuł Firmy Roku 2024 trafił do marki ŠKODA, a najlepszym Projektem Medialnym roku wybrana zastała Wielka Wyprawa Maluchów.
— Każda edycja konkursu to wyjątkowa okazja, by docenić tych, którzy podejmują działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nominowani to inspirujące przykłady ludzi, firm i projektów, które mogą realnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach — powiedziała Dorota Olszewska, Prezeska PBD.
Kto pojawił się na Gali?
Wydarzenie swoją obecnością uświetnili kluczowi przedstawiciele administracji i instytucji związanych z transportem oraz bezpieczeństwem. Wśród gości znaleźli się m.in.: Stanisław Bukowiec, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, Krzysztof Kwiatkowski, senator, Alvin Gajadhur, pełnomocnik Prezydenta RP, Sławomir Nastał, zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego oraz Paweł Woźniak, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.
Podczas gali szczególną uwagę przykuło wystąpienie wiceministra infrastruktury Stanisława Bukowca, który podkreślił znaczenie współpracy między resortem, organizacjami i partnerami zaangażowanymi w BRD. Minister mówił o aktualnych wyzwaniach i przedstawiał propozycje zmian w przepisach, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach.
Rekordzista dziewiętnaście razy był zatrzymywany i dalej jeździł
Minister Stanisław Bukowiec zapowiedział bardziej rygorystyczne podejście do recydywistów. Przykładowo kierowcy, którzy wielokrotnie łamią prawo i prowadzą pojazdy mimo odebranych uprawnień, mogą w przyszłości na stałe stracić prawo jazdy, a sądy zyskają możliwość konfiskaty pojazdów. Statystyki pokazują, że problem recydywy dotyczy ponad 200 tysięcy kierowców, z których rekordzista był zatrzymywany aż 19 razy za jazdę bez uprawnień.
Inną propozycją jest wprowadzenie automatycznego odbierania prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym. Ponadto mają pojawić się nowe definicje w kodeksie drogowym, takie jak „drift” czy „nielegalne wyścigi,” a sankcje za brawurową jazdę zostaną zaostrzone.
Nie zabrakło także planów dotyczących edukacji młodych kierowców. Ministerstwo rozważa umożliwienie siedemnastolatkom zdobycia prawa jazdy, pod warunkiem że przez pół roku będą jeździć pod opieką doświadczonego kierowcy (posiadającego prawo jazy od minimum 5 lat). W planach są również nowe kampanie społeczne, większa liczba fotoradarów oraz lepsza ściągalność mandatów za przekroczenie prędkości.
Wspólny cel: bezpieczniejsze drogi
Dorota Olszewska, prezes Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, dziękowała wszystkim zaangażowanym w działania na rzecz BRD. Podkreśliła, że Gala to moment, by docenić osoby i instytucje, które często społecznie angażują się w poprawę bezpieczeństwa, wspierając zarówno inicjatywy ministerialne, jak i te realizowane przez organizacje pozarządowe czy samorządy.
Dla Zespołu Doradców Gospodarczych TOR nominacja w kategorii „Firma Roku” to motywacja do dalszej pracy nad rozwiązaniami, które realnie poprawiają bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Cieszymy się, że nasze działania zostały zauważone i docenione, a także, że mogliśmy być częścią tego wyjątkowego wydarzenia.
Więcej informacji na temat działań ZDG TOR w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego na stronie
firmy.